RSS
poniedziałek, 17 maja 2010
Biografia Disneya

Walter Elias Disney urodził się w Chicago, jako syn Eliasa Disneya i Flory Call (jego przodkowie wyemigrowali do Kanady z Gowran, hrabstwo Kilkenny w Irlandii, Elias Disney przeniósł się do USA, po utracie rodzinnej farmy). Imiona otrzymał po ojcu i jego bliskim przyjacielu (Walter Parr – kaznodzieja kościoła świętego Pawła). W roku 1906 rodzina Walta Disneya przeniosła się na farmę w pobliżu miasta Marceline w stanie Missouri. Farmę sprzedali w roku 1909 i zamieszkali w wynajętym domu aż do 1910 r., kiedy to przeprowadzili się do Kansas City. Walt ukończył Benton School 18 czerwca 1917 r. Podjął naukę w Kansas City Art School, lecz opuścił szkołę w wieku szesnastu lat, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w pierwszej wojnie światowej. W tym celu podał rok 1900 jako rok urodzenia. Był członkiem American Red Cross Ambulance Force do roku 1919.

W 1931 r. Walt Disney uzyskał honorowego Oscara za stworzenie postaci Myszki Miki. Następnymi postaciami stworzonymi przez samego Walta Disneya były Kaczor Donald i pies Pluto. W 1938 Walt Disney uzyskał kolejnego honorowego Oscara za osiągnięcia przy tworzeniu filmu "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W 1941 uzyskał honorowego Oscara Walt Disney, technicy dźwięku, wraz z RCA Manufacturing Company za realizację pełnometrażowego filmu animowanego "Fantazja".

Walt Disney

Otrzymał również Oscary w roku 1953:

  • za pełnometrażowy film dokumentalny "The Living Desert"
  • za krótkometrażowy film dokumentalny "The Alaskan Eskimo"
  • za krótki film animowany "Toot, Whistle, Plunk and Boom"
  • za krótki film przyrodniczy (na dwóch rolkach) "Water Birds"

Walt Disney otrzymał łącznie 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (w tym 4 honorowe) oraz 46 nominacji, przodując tym samym we wszystkich hollywoodzkich zestawieniach zwycięzców tych najbardziej prestiżowych nagród filmowych świata.

pobrano z wikipedia.org

Ostatnio w sici możemy odnależć wiele ciekawych i inetresujacych gier oraz zabaw z postaćią Disneya. Dzieciaki najbardziej lubią gry online disney, a także kolorowanki i malowanki Disneya.

sobota, 27 lutego 2010
Dziecko w społeczeństwie

kolorowanki gry dzieciPoszczególne społeczeństwa różnią się między sobą bardzo w wyznaczaniu granicy, do której istota ludzka uznawana jest za dziecko, jak również w stosunku, jaki mają do osoby dziecka.

W wielu społeczeństwach spotykano się i spotyka się nadal przypadki małżeństw zawieranych przez osoby nastoletnie (w średniowieczu dla dziewczynki dolna granica wieku wynosiła 12 lat, podobnie było u Żydów w starożytności), co bierze się stąd, że osiągnąwszy biologiczną zdolność rozrodczą, nie są one już w takich społeczeństwach uznawane za dzieci.

W niektórych społeczeństwach o dorosłości decyduje odpowiedzialność - dziecko, które podejmuje pracę, by pomóc rodzicom, nie jest już postrzegane jako dziecko. Tak jest np. w wielu kulturach azjatyckich.

W cywilizacji Zachodu podejście do dziecka zmieniało się bardzo w historii. Swego czasu historyk Philippe Ariès wystąpił z tezą (Historia dzieciństwa), że dzieje dzieciństwa na Zachodzie zaczynają się od zupełnej niewiedzy na temat specyfiki tego okresu w życiu, a nawet stosowanej z rozmachem przemocy (w tym seksualnej) wobec dzieci, poprzez stopniowe odkrywanie szczególnego charakteru dziecka jako osoby, które ostatecznie dokonało się dopiero w ostatnich dwóch stuleciach. Radykalność tej tezy została potem podważona badaniami szczegółowymi, ponieważ we wcześniejszych epokach również otaczano dzieci troską. źródło:wikipedia.org

 

Wierszyk Jana Brzechwy- ,, Kaczka Dziwaczka''

Nad rzeczką opodal krzaczka
Mieszkała kaczka-dziwaczka,
Lecz zamiast trzymać się rzeczki
Robiła piesze wycieczki.

Raz poszła więc do fryzjera:
“Poproszę o kilo sera!”

Tuż obok była apteka:
“Poproszę mleka pięć deka.”

Z apteki poszła do praczki
Kupować pocztowe znaczki.

Gryzły się kaczki okropnie:
“A niech tę kaczkę gęś kopnie!”

Znosiła jaja na twardo
I miała czubek z kokardą,
A przy tym, na przekór kaczkom,
Czesała się wykałaczką.

Kupiła raz maczku paczkę,
By pisać list drobnym maczkiem.
Zjadając tasiemkę starą
Mówiła, że to makaron,
A gdy połknęła dwa złote,
Mówiła, że odda potem.

Martwiły się inne kaczki:
“Co będzie z takiej dziwaczki?”

Aż wreszcie znalazł się kupiec:
“Na obiad można ją upiec!”

Pan kucharz kaczkę starannie
Piekł, jak należy, w brytfannie,

Lecz zdębiał obiad podając,
Bo z kaczki zrobił się zając,
W dodatku cały w buraczkach.
Taka to była dziwaczka!

Najpopularniejsze gry i zabawy dla dzieci

gry i kolorowanki dla dzieciChemy zrobić sądy jakie są według Was najpopularniejsze gry i zabawy dla dzieci. Propozycję można pisać w tym poście w komentarzach zobaczymy co zdobędzie najwięcej głosów. My uwielbiamy kolorowanki, gry dla dzieci, i wiele gier planszowych ale nie możemy się zdecydować jakie są najlepsze.

Trochę o Kaczorze Donaldzie

Kaczor Donald pierwszy raz pojawił się w filmie The Wise Little Hen (Mądra kurka) z cyklu Silly Symphonies 9 czerwca 1934. Filmową postać Donalda stworzył animator Dick Lundy. Jest podobna do swojego współczesnego wyglądu – ma takie same kolory, nosi tę samą marynarską koszulę i czapkę – jedynie dziób i stopy pierwowzoru były większe, a postawa bardziej kacza.

Bert Gillett, reżyser filmu The Wise Little Hen, umieścił Donalda u boku Myszki Miki w filmie The Orphan's Benefit (Benefis dla sierot; 11 sierpnia 1934). Donald jest jednym z bohaterów, którzy występują na koncercie dla sierot. Recytuje wiersze, ale niegrzeczne sieroty ciągle mu przeszkadzają, co wywołuje u niego złość.

Kaczor Donald pojawiał się w wielu filmach z Myszką Miki, Minnie, Goofim i Pluto. Filmy z tego okresu, np. The Band Concert (Koncert orkiestry dętej; 1935), w którym Donald próbuje przeszkodzić Orkiestrze Myszki Miki w koncercie, są określane przez krytyków jako klasyka animacji.

Postać Donalda przerobiono w 1937 – została nieco pogrubiona. Zaczął także występować we własnych filmach. Pierwszy z nich to Don Donald (9 stycznia 1937) w reżyserii Bena Sharpsteena; pojawia się w nim po raz pierwszy wątek miłości Donalda do Daisy (tu pod imieniem Donna). Siostrzeńcy Donalda, Hyzio, Dyzio i Zyzio pojawili się rok później (15 kwietnia 1938) w filmie Donald's Nephews (Siostrzeńcy Donalda) w reżyserii Jacka Kinga.

Podczas II wojny światowej Donald ubierany był w pidżamę o wzorze amerykańskiej flagi, z której zrobione są też zasłony w oknach. Film Der Fuehrer's Facedostał w 1942 roku Oscara w kategorii "krótkometrażowy film animowany".

 

Myszka Miki trochę historii

gry dla dzieciMyszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) – fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya, po odebraniu wytwórni Disneya praw do Królika Oswalda.

Pierwszy raz postać ta pojawiła się w filmie "Plane Crazy" z 15 maja 1928 r. W tym samym roku na ekranie kina Colony w Nowym Jorku miał premierę pierwszy animowany film dźwiękowy pt. "Parowiec Willy" ("Steamboat Willie") z 18 listopada 1928 roku. Głosu postaci Myszki Miki udzielił sam Walt Disney, który w 1931/1932 otrzymał za jej stworzenie Oscara.

Na początku lat 30. Mickey i jego przyjaciele nabrali barw dzięki technicolorowi.

Rywalem Mikiego do ręki Minnie w filmie Mickey's Rival (1936) był Mortimer – mysz, a właściwie postać myszopodobna. Mortimer to imię, jakie pierwotnie miał nosić Miki, jednak żona Disneya, Lillian, zasugerowała mężowi imię "Mickey", ponieważ "Mortimer" brzmiało jej zdaniem zbyt "dziewczęco". W większości przygód Mikiemu towarzyszy jego pies Pluto. Najlepszymi przyjaciółmi Myszki są Kaczor Donald (w komiksach rzadko się spotykają) oraz Goofy i Horacy.

W 1940 Mickey zagrał w nagrodzonym Oscarem pełnometrażowym filmie "Fantazja".

W języku angielskim wyraz mouse (mysz) jest rodzaju nijakiego, a nie jak w języku polskim – żeńskiego. Sugeruje to polskim widzom, że Myszka Miki to dziewczynka, w rzeczywistości jest to chłopiec. Wyraz Mickey to zdrobnienie od imienia Michael – polskie Michał. W polskiej wersji językowej z początku pozostawiono wyraz Mickey, jednak później zaczęto zapisywać go tak, jak powinno się je wymawiać: Miki.

 

Gry dla dzieci i zabawy

Jak już sam tytuł mówi będziemy w tym blogu pisać różne ciekawe kwestie dotyczące gier, zabaw, a także piosenek i wierszyków dla dzieci